Kestane; ağaçlarda yetişen, Sonbahar da meyve veren, geniş yapraklı yüksek gövdeli bir ağaç olup, meyvesinin dışı dikenli koza, kahverengi sert kabuk ve son olarak en içte sarı zar şeklinde 3 kat kabuğu olan besin ve protein değeri yüksek kuru yemiş olarak ta kullanılan, pazar değeri yüksek ( pazarda kilosu 20 tl den başlayan) bir meyvedir.

İnsan sağlığına karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerce zengin meyvesi, mobilya sanayisindeki kaliteli kerestesi ve ağacı, antioksidan özellikli balı, boyama işleminde kullanılan yaprak, dal ve kabuğu ile insanlığa sayısız faydası vardır. 

Kestanelerde ortalama gövde uzunluğu 15-25 metre olup, çiçeklenme haziran ayındadır. Tozlaşma rüzgar, böcek, kuşlarladır. Meyve olgunlaşma zamanı Eylül-Ekim-Kasım aylarıdır. 500 ve 1200 rakıma kadar olan bölgelerde yetişen meyve ağacı yıllık optimal yağış oranı 600-1600 mm arasında olan yerleri sever. Toprak olarak ta balçık, kumlu ağır balçık ve asit toprakları sever. Ağır killi ve kireçli toprakları sevmez. 

Kestane ağaçları dayanaklı ağaçlar olarak bilinseler de aslında çok hassas yapılı ağaçlardır.  Ekilecekleri iklim coğrafyaya uyum sağlamada diğer ağaçlara göre daha zor adapte olabilirler. Artan sıcaklık dereceleri, azalan yağışlar, bir de bunun yanında kök ve dal hastalıkları ağaçları olumsuz etkiler. Çevre koşullarına uygun türde ağacı seçmek tüm bu olumsuzlukları en aza indirip daha fazla verim almamızı sağlar. 

Kestane fidanı çeşitleri hakkında siz değerli üreticilerimizi ve okurlarımızı aydınlatmak için ele aldığımız yazımızda kestanelerin enlerinden bahsedeceğiz. En iri çeşitler, en dayanıklı çeşitler, erkenci çeşitler vb konularda bilgi vereceğiz. 

Kestane çeşitleri nelerdir ?

 1. Hacıömer
 2. Mahmutmolla
 3. Sarıaşılama
 4. Hacıibiş
 5. Osmanoğlu
 6. Vakit kestanesi (Ayı tabanı)
 7. Dursun kestanesi
 8. Seyrekdiken
 9. Marrone
 10. Chataigne
 11. Pesio
 12. Chiusa
 13. Val susa
 14. Luserna
 15. Castel del rio
 16. Sardonne 
 17. Montagne
 18. Bouche de betizac
 19. Marsol
 20. Comballe
 21. Bournette
 22. Maraval
 23. Maridonne
 24. Marigoule
 25. Famosa
 26. Amarelante
 27. Longal
 28. Garrida
 29. İnxerta
 30. Loura
 31. Tsukuba
 32. Ginyose
 33. Lshizuki
 34. Tanzawa

En İyi Kestane Ağacı Hangisidir ?

Kestane ağaçları gövdesi sanayi ve mobilya üretiminde, meyvesi yenilen sağlıklı protein bakımından zengin bir besindir. Sonbahar ayında meyve veren ağaçlar Marmara, Ege, Doğu Akdeniz bölgelerinde çoğunlukla görülür nemli ılıman ve sıcak iklimleri sever. 500 ve 1200 rakıma kadar olan yerlerde yetişir. Yıllık yağış ortalaması 600-1600 mm olan yerlerde kestane ağaçları sulama yapılmadan rahatlıkla yetişir. Kestane çeşitlerini derlediğimiz yazımızda sizin ihtiyaç duyduğunuz çeşit sizin için en iyi çeşittir diyerek  listeliyoruz.  

İri çeşitler;  Dursun kestanesi, Marrone, Osmanoğlu, Ayı Tabanı, Seyrekdiken, 

Kestane şekeri yapılan çeşitler; Osmanoğlu, Sarı aşılama,

Hamur yapımına uygun çeşitler; Mahmutmolla, Hacı Ömer, Seyrekdiken

Sofralık tüketime uygun çeşitler; Sarı aşılama, Hacı ibiş, Osmanoğlu, Ayı tabanı, Dursun kestanesi, 

İri ve dayanıklı çeşitler;  Bouche de betizac, Marsol, Maraval

Kök çürüklerine dayanıklı çeşitler; Maraval, Marigoule

Erken olan çeşitler; Osmanoğlu, Hacı ibiş, 

Dal kanseri ve mürekkep hastalığına karşı hassas çeşitler; Hacı ibiş, Sarıaşılama, Osmanoğlu, Ayı tabanı,  Seyrek diken, Dursun kestanesi, Hacı Ömer.