Ceviz fidanı dikimi yapıldıktan sonra gübreleme işlemlerinizde organik solucan gübresini öneriyoruz. Fidanların kök yapısının hızlı ve güçlü gelişmesini sağlayan yeni nesil gübre çeşidi olan solucan gübresi yaprak gelişiminide arttırırken ağaçlarda daha sık çiçeklenmeyi sağlar.

Gelin bu mucizevi gübrenin mimarları solucanların yapısını detaylı inceleyelim. Bu tür solucanların boyutları birbirinden farklıdır. Ağırlık olarak 0.24-1.4 gr arasındadır. Aynı zamanda vücut ağırlıklarının yarısı kadar gübre üretme özelliğine sahiptir.


Kırmızı Kaliforniya solucanı, çamurlu alanlarda, sığ kıyılarda, göletlerde ve bataklıklarda görülmektedir. İlk zamanlarda bu solucan türü Eisenia Foetida olarak adlandırılmaktaydı. Ancak daha sonra Kırmızı Kaliforniya solucanı olarak adlandırılmaya başladı. Nedeni ise Kaliforniya Endüstitü'ye alınmadı ile isminin değişmesine neden oldu. Bu solucan türü 40°' yi geçmeyen sıcaklıkta toprakta yaşamaktadır. Aynı zamanda solucanların hayatta kalması için en az 0°C olması gerekmektedir.

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının üremesi için ortamın 20°C olması gerekmektedir. Çünkü gübre üretimi için ideal sıcaklık 20°C ve 30°C' dir. Eğer sıcakşık düşer ise gübre üretimi de olumsuz etkilenmektedir. Eğer sıcaklık 7°C altında olur ise solucan türünde üretim tamamen durmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'nın çoğu çamurlu ve bataklık alanlarında karşımıza çıkmaktadır. Granül koprolitler dışkısı ile toprağa gübreleme işlemi yapılmaktadır. Solucan gübresi granül koprolitler'den oluşmaktadır. Toprağın daha verimli olması, kaliteli ürünler elde etmek ve üretimi hızlandıran doğal gübreleme yöntemidir. Günümüzde ceviz yetiştiriciliği, tarla ve seracılık işi ile ilgilenen kişiler kırmızı Kaliforniya solucan gübresini tercih ediyor.


Kırmızı Kaliforniya Solucanı Özellikleri

Kırmızı Kaliforniya solucanları derileri ile nefes alan canlılardır. Güneş ışıklarını sevmedikleri için kısa sürede hemen ölürler. Aynı zamanda bu tür solucan çift cinsiyetlidir. 2.000 solucan günde yaklaşık 1 kg gübre üretmektedir. Koyu kırmızı renge sahip bu solucan türü günde 1 gr mama tüketmektedir.  Detaylı bilgi için https://www.ekobigsol.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.