Rum ve Türkler yaklaşık 500 yılı aşkın süredir Bozcaada'da yaşamıştır. Ancak günümüzde yerleşik olan yaşayan pek fazla Rum yoktur. 

Özellikle  de; İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlere mesafe olarak yakın olması da Bozcaada’nın daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır. Ulaşım bakımından kesinlikle zorluk yaşamayacağınızı önemle vurgulayabiliriz. Ülkemizin en büyük adaları içerisinde yer alır. 

Türkiye’nin dört bir yanı sıcaktan kavrulurken siz burada poyrazın etkisiyle serinleme şansına sahip olursunuz. Bizce serin olması bile o kavurucu sıcaklarda adaya gitmek için başlı başına bir neden…  Doğal güzellikleriyle, sakinliğiyle sadece burada huzurun sesini dinleyebilirsiniz. Bu özelliklerinden dolayı son yıllarda popülerleşerek Bozcaada tatil için tercih yerlerinden olmuştur. 

Akvaryumu andıran koyları, ayazma gibi plajları, bağları ve plajları da tabi ki tatilde burayı seçmek için ayrı nedendir. Ayrıca, Bozcada için bir sanat abidesi terimini kullanırsak hiçte yanlış bir söylem söylememiş oluruz. Çünkü buraya gittiğiniz de ünlü seramik sanatçısı Belgin Şahin’i görmeniz büyük olasılıktır.  


Bozcaada’nın karayla tek bağlantısıysa Ezine Beldesi olan Geyikli ’den yapılan feribot seferleridir. Bozcada ile Geyikli mesafesi 6 km’dir. Bozcada’ da daha çok deniz turizmi en ön sırada yer almaktadır. Şarapçılık ve bağcılıkta adanın kültürünün bir parçası haline gelmiştir.  

Ada'nın tarihini incelediğimizde, tam olarak Çanakkale Boğazı’nın çıkışında yer alması nedeniyle ada her dönemde coğrafi bakımdan stratejik bir konuma sahiptir. Bozcada tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle de kültürel açıdan çok büyük öneme sahip olduğudur.   

İklim olarak Ada, etrafındaki coğrafyaya benzememektedir. Ege Deniz’inde yer alan bu ada da Akdeniz iklimi görülmektedir. Tam olarak da Çanakkale Boğazı’nın çıkışında yer aldığı içinde her mevsim rüzgârlı bir havaya sahiptir. 

Bozcaada’ ya gitmeyi düşünüyorsız kesinlikle deniz sezonun açıldığı yaz dönemlerinde gitmelisiniz. Her mevsim gezilebilecek bir ada olsa dahi tam anlamıyla adayı keşfetmek istiyorsanız kesinlikle yaz aylarını tercih etmelisiniz.     

Bozcaada seyahatinizde Bozcaada otelleri rezervasyonu için https://bozcaadan.com/ sayfamızı öneriyoruz.